Nowości  Polska Ludowa    
 


PolskaLudowa.pl > Konjo i Skiba odznaczeni za walkę z komuną

2013-11-26 Konjo i Skiba odznaczeni za walkę z komuną

Krzysztof Skiba i Paweł "Konjo" Konnak otrzymali odznaczenie za udział w młodzieżowej opozycji antykomunistycznej .

Otrzymali oni ustanowione w 2010 roku odznaczenie państwowe Krzyż Wolności i Solidarności dla zasłużonych w walce komuną, którzy:

  • byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL,
  • prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.


Krzyż Wolności i Solidarności (grafika: prezydent.pl)

Pochodzący z Gdańska Krzysztof Skiba jest satyrykiem, publicystą, konferansjerem i także liderem zespołu Big Cyc. Jeszcze w liceum w Gdańsku założył on anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego (RSA), która wydawało wsłasne pismo "Homek" w którym także pisał.

W Łodzi gdzie studiował działał w Pomarańczowej Alternatywie organizując happeningi ośmieszające władze komunistyczne i jej propagandę.

Latem 1985 roku za rozrzucanie ulotek przeciwko systemowi podczas Festiwalu w Jarocinie został zatrzymany przez Milicję Obywatelską i aresztowany na 3 miesiące. W 1988 pobity i ukarany grzywną podczas kultowego happeningu Galopująca inflacja.

Paweł "Konjo" Konnak także pochodzi z Gdańska. Związany od 1986 z Grupą Poetycką Zlali Mi Się Do Środka, także z Kabaretem Profuzyjnym Zlew Polski. W 1988 roku zakładał wymierzoną w państwo Międzymiastówkę Anarchistyczną. Także był kilkukrotnie zatrzymywany i interesowało się nim SB.

Odznaczenie zostało przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiegoo na wniosek prezesa IPN.

Obaj panowie znają się bardzo dobrze. Już po upadku PRL-u w latach 1992-1999 prowadzili program satyryczny Lalamido.

PolskaLudowa.pl na serwisach społecznościowych: